اتاق فکر و هم اندیشی 2

هوالواحد

 

گزارش جلسه «اتاق فکر» به تاریخ 29/05/1394 در کتابخانه امام جعفر صادق علیه‌السلام

حاضرین:

  1. سرکار خانم مرادی (رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان پاکدشت)
  2. خانم آرام والا (نماینده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و فعال در حوزه کتاب)
  3. خانم سرلک (کتابدار کتابخانه امام جعفر صادق علیه‌السلام و دفتردار خانم مرادی)
  4. آقای رئوفی (کارشناس ارشد مدیریت برنامه‌ریزی (اگر اشتباه نکنم))
  5. آقای فاروغی (دکترای ادبیات و از اعضای فعال کتابخانه امام صادق علیه‌السلام)
  6. خودم (مسئول کتابخانه امام هادی علیه‌السلام و از اعضای فعال کتابخانه امام صادق علیه‌السلام)

 

در ابتدای جلسه خانم مرادی گزارشی از دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان پاکدشت که در تاریخ 21/05/1394 برگزار شد،  ارائه دادند.

در این جلسه یک سری طرح‌ها تصویب شدند که  بدین شرح می‌باشند:

  1. نشست کتاب‌خوان: این طرح این‌گونه است که طی یک برنامه (در ادامه برنامه‌ها) علاقه‌مندان به معرفی کتابی که خوانده‌اند بپردازند و در رابطه با آن با دیگران به گفتگو بپردازند.
  2. کیف کتاب: قرار است به خانواده‌های روستایی بسته‌های فرهنگی داده شود که شامل کتاب، مجله و مواردی ازاین‌دست است.
  3. خیرات کتاب: این طرح که ایده آن توسط امام جماعی در یکی از مساجد تهران مطرح‌شده این‌گونه است که مردم به‌جای پخش خیرات گل و شیرینی و ...، کتاب خیرات اموات خود کنند. یا می‌توانند هزینه آن خیرات را جهت تجهیز کتابخانه‌ها پرداخت نمایند.

در این جلسه علاوه بر این مطالب، از تشکیل «سمن‌ها» (سازمان‌های مردم‌نهاد) که در آن‌ها حضور و نقش مردم پررنگ است، استقبال شد.

ایده‌هایی هم از طرف برخی افراد مطرح شد. به‌عنوان‌مثال جناب فرماندار خواستار استفاده از فناوری‌های روز برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی بودند و یا نماینده آموزش‌وپرورش خواستار ایجاد شبکه اجتماعی برای مدارس شدند.

بهترین خبر هم برای ما (اتاق فکر) این بود که آقای فرماندار گفتند در صورت نیاز و خواست ما تمام رؤسای ادارات موظف هستند در جلسه ما شرکت و همکاری لازم را داشته باشند.

پس از گزارش خانم مرادی از آن جلسه آقای فاروغی صحبت کردند. ایشان ضمن ابراز خوشحالی از ایجاد چنین اتاقی گفتند که ما باید خودمان را جدی بگیریم. ما می‌توانیم منشأ کارهای بزرگ باشیم. ایشان در ادامه صحبت‌های خود ضمن بیان این مطلب که ما باید طعم کتاب را به مردم بچشانیم، گفتند که ما نباید آزمون‌وخطا کنیم. باید از دیگر کشورها الگوبرداری و پس از بومی‌سازی از آن‌ها استفاده کنیم. باید ببینیم که چرا و چطور کشور آلمان روزی هشت ساعت سرانه مطالعه دارد؟ چرا مثلاً ژاپن در دستشویی‌ها هم کتاب قرار داده است؟

دیگر نکته‌ای که ایشان به آن اشاره داشتند بحث جذابیت بود. این‌که اول ببینیم جذابیت چیست؟ و سپس ببینیم که چه کتاب‌هایی جذاب هستند و آن‌ها را شناسایی کنیم.

پس از صحبت‌های آقای فاروغی، آقای رئوفی توضیحاتی را داشتند. ایشان اشاره کردند که ما باید مبدأ حرکت خودمان را در نظر بگیریم. مبدأ حرکت ما «آسیب‌شناسی» است. ایشان در ادامه به بحث «انگیزش» هم اشاره‌ای داشتند.

من هم با توجه به صحبت‌های آقای رئوفی و تأیید گفته‌های ایشان گفتم که دقیقاً باید اولین کار ما آسیب‌شناسی باشد. با بیان یک مثال که حاوی برخورد یک مادر و فرزند او با کتابخانه ما  بود، اشاره کردم که خیلی از خانواده‌ها به کتاب به چشم یک سرگرمی به درد نخود و پوچ نگاه می‌کنند. شاید ازنظر آن‌ها کتاب، بی‌ارزش‌تر از کارتون و حتی بازی کامپیوتری باشد. ما باید بیاییم از مزایا و اهمیت کتاب برای آن‌ها بگوییم و دیدشان رو عوض کنیم. وقتی خانواده و فرد متوجه شوند که کتاب خواندن چه تأثیراتی دارد به آن احساس نیاز پیدا می‌کنند. وقتی‌که احساس نیاز پیدا کردند، خودشان برای رفع نیاز خود تلاش می‌کنند و به سمت کتاب می‌روند.

یک لیست از مزایای کتاب‌خوانی هم آماده کرده بودم که پس از ارائه آن به خانم مرادی قرار شد برای دیگر دوستان هم این لیست تهیه و تقدیم شود.

در ادامه خانم آرام والا با توجه به اینکه نزدیک بازگشایی مدارس هستیم، طرح «سیر مطالعاتی»‌در شش مدرسه را برای شش ماه پایانی سال 94 ارائه دادند. اینکه ما در هرماه برای یک مدرسه کتاب تهیه کنیم. به‌عنوان‌مثال کتاب‌های جلال آل احمد یا کتاب‌های هوشنگ مرادی کرمانی که جذاب هستند. یک کتاب انتخاب شود و آن را به دانش آموزان معرفی کنیم. سپس کتاب در اختیار دانش آموزان قرار داده و پس از دو هفته بازخورد گرفته شود.

در ادامه این طرح آقای فاروغی گفتند که چه‌بهتر است این طرح در سطح عموم مردم انجام شود؛‌ نه فقط دانش آموزان.

با توجه به این‌که طرح کیف کتاب قرار است به‌زودی اجرا می‌شود، به پیشنهاد خانم مرادی به سراغ این طرح رفتیم. قرار بر این شد که این طرح در روستاهایی که کمبود امکانات دارند و حتی کتابخانه سیار به آنجا نمی‌رود اجرا شود. تصمیم بر این شد کتاب‌هایی انتخاب شوند که بتوانیم از آن‌ها حمایت کنیم و بتوانیم حداقل درباره‌ی آن‌ها صحبت کنیم. بر طبق این تصمیم «انتخاب کتاب» و «توزیع کیف کتاب» بر عهده اعضای اتاق فکر گذاشته شد.

در آخر هم یک طرح دیگر مطرح و پیشنهاد شد از طرف آقای فاروغی که آن طرح «خوانش و تبیین آثار برجسته ادبی ایران» بود.

در ضمن برای جلسه بعد هم کارهایی قرار شد انجام شود. خانم مرادی باید بر روی طرح‌های دیگر کشورها در ترویج فرهنگ مطالعه کار کنند و من هم تحقیقی در حوزه «آسیب‌شناسی مطالعه» داشته باشم.

 

 

این هم «مزایا و نتایج انس با کتاب و کتاب خوانی»

/ 3 نظر / 41 بازدید
آسمان

خواهش می کنم.متشکرم. مخاطب های وبلاگم همه برام محترم هستند.و هر کس هر سوالی داشته باشه صبورانه پاسخ می دهم و سنگ صبور درد دل هاشون خواهم ماند.

تبادل لینک

سلام وبلاگ زیبایی داری[گل][گل] اگه با تبادل لینک موافقی اول این لینک را در سایت خود قرار دهید عنوان : آموزش زبان فرانسه آدرس : http://shop.panizz.com/product.php?id=13 سپس : وارد سايت زير شده و لينک خود را درج کنید http://1o2.ir/yhb5x ارادتمند [گل][قلب][لبخند]

بهاره

سلام آقا امین حالتون خوبه؟ بابت تاخیرم عذر میخوام رفته بودم الموت این هفته نبودم. وبلاگمم ک طبق معمول دسته گل بلاگفاست[عینک] یه وبلاگ دیگه ساختم تو بیان کاراش ک تموم شد آدرسشو میدم. ایده هاتون خیلی خوب بود مخصوصا کیف کتاب یا خیرات کتاب. اتفاقا ما هم هر وقت نذر داریم میگم از این کتاب دعاهای جیبی ببریم امامزاده پخش کنیم ک یه بارم انجام دادیم. منتها خود مردم هم باید همکاری کنن دیگه ان شاا... تو این راه موفق باشید[چشمک]