علی علیه‌السلام و استمداد حضرت سلیمان علیه‌السلام

هوالباری

 


در جنگ جهانی اول (1916 میلادی) هنگامی‌که عده‌ای از سربازان انگلیسی در چند کیلومتری بیت‌المقدس مشغول سنگر گیری و حمله بودند، در دهکده کوچکی به نام «اونتره»‌یک لوح نقره‌ای پیدا کردند که حاشیه‌اش به جواهرات گران‌بها مرصع و در وسطش، خطوطی به حروف طلائی نگارش یافته بود.

و چون آن را نزد فرمانده خود «میجرای – این – گریندل» بردند، هر چه کوشید نتوانست از آن چیزی بفهمد، ولی دریافت که این نوشته به زبان اجنبی بسیار قدیمی است.

و بالاخره این لوح، به‌وسیله وی دست‌به‌دست گردید تا رسید به دست سرپرست ارتش بریتانیا «لیفتونانت»[1] و «گلدستون»[2] و ایشان هم آن را به دست باستان شناسان بریتانیا سپردند.

پس از پایان جنگ (1918 م) درباره لوح مذکور به تحقیق و بررسی پرداختند و کمیته‌ای تشکیل دادند که اساتید شناخت زبان‌های باستانی بریتانیا، امریکا، فرانسه، آلمان و سایر کشورهای اروپایی، جزء آن کمیته بودند.

پس از چند ماه بررسی و تحقیق در سوم ژانویه 1920 میلادی معلوم شد که این لوح مقدسی است به نام «لوح سلیمانی» و سخنانی از حضرت سلیمان علیه‌السلام را در بردارد که به الفاظ عبرانی قدیم، نگارش یافته است و ما اکنون خودِ الفاظِ لوح را با ترجمه‌اش در اینجا می‌آوریم:

 

(البته این عکسی که من تونستم پیدا کنم جمله اولش حذف‌شده)


و اینک ترجمه لوح سلیمانی:

                      الله

           احمد                  ایلی

                    باهتول

         حاسن               حاسین

یاه احمد! مقذا = ای احمد! به فریادم رس

یاه ایلی! انصطاه = یا علی! مرا مدد فرمای

یاه باهتول! کاشئی = ای بتول! نظر مرحمت فرمای

یاه حاسن! اضو مظع = ای حسن! کرم فرمای

یاه حاسین! بارفو = یا حسین! خوشی بخش

امو سلیمان صوه عئخب زالهلاد اقتا = این سلیمان اکنون به این پنج بزرگوار استغاثه می‌کند

بذت الله کم ایلی = ولی قدرت الله است.

×××

اعضای کمیته چون بر مضمون نوشته لوح مقدس، اطلاع یافتند هر یک با دیده تعجب، به دیگری نگریستند و انگشت حیرت، به دندان گزیدند و پس از تبادل‌نظر، قرار بر این شد که لوح در موزه سلطنتی بریتانیا گذاشته شود.

اما چون این خبر به اسقف اعظم انگا (LORD BISHOP) رسید، یک فرمان محرمانه‌ای به کمیته نوشت که خلاصه‌اش این است:

«اگر این لوح در موزه گذاشته شود و در دیدگاه مردم، قرار گیرد، اساس مسیحیت، متزلزل خواهد شد و سرانجام، خود مسیحیان، جنازه مسیحیت را بر دوش، بلند نموده در قبر فراموشی، دفن خواهند کرد. لذا بهتر آن است که لوح مذکور، در راز خانه کلیسای انگلستان گذارده شود و جز اسقف و اهل سر، کسی آن را نبیند.

برای کسب اطلاع بیشتر دراین‌باره، مراجعه شود به کتاب (Wonderful Stories of Islam) چاپ لندن صفحه 249.

کسانی که این لوح را دیدند و بینشی داشتند، گرایشی عجیب به اسلام، پیدا کردند و همان وقت، بین دو نفر از دانشمندان به نام «ولیم» و «تامس» پیرامون لوح گفتگوهایی شد که به اسلام آوردن هر دو انجامید. سپس ولیم، کرم حسین؛ و تامس، فضل حسین نامیده شد.

برای اطلاع بیشتر در این زمینه، مراجعه شود به مجله الاسلام – دهلی فوریه 1927 م و مسلم کرانیکل – لندن – 30 دسامبر 1926 میلادی.

 

[1] Liftonant.D.

[2] Glad Stone.

(برگرفته از کتاب «علی علیه‌السلام و پیامبران»، نوشته «حکیم سیالکوتی»، ترجمه «سید محمد مختاری»، انتشارات «دارالثقافه» تهران، چاپ شانزدهم 1393، صفحات 21 الی 26)

 


این هم عکس هایی که تونستم از اینترنت درباره این موضوع پیدا کنم

 

/ 7 نظر / 38 بازدید
انارک

یادمه که درمورد پیامبران گذشته مثل حضرت نوح (ع) و حضرت یونس (ع) هم این موضوع متوسل شدن به اهل بیت (ع) رو خوندم و این واقعا برام شعف آور و بی نهایت خوشحال کننده است که این پنج گنج بزرگ خداوند، برای ما شیعیان همیشه نقطه ی اتصالیه که میتونیم به واسطشون با خدای مهربون خیلی بهتر ارتباط برقرار کنیم... خصوصا شب های قدر و مراسم احیاء....... خدارو شکر واقعا...

فریاد در سکوت

سلام جالب بود

yalda

چقدر جالب خیلی ....باحال بود

فاطیما

خیلی جالب بود ممنونم راستی بدو بیا که اپم

yalda

سلام آپم...

بهاره

الله اکبر...!!! چقدر جالب[تعجب] امان از این کشیش های مسیحی که منافع دنیاییشون رو حتی با وجود چنین معجزه ای با مسلمان شدن عوض نمی کنن[عصبانی] ممنون آقا امین[دست]