دکتر جکیل و آقای هاید

دکتر جکیل و آقای هاید

نویسنده:‌رابرت لوئیس استیونسون

مترجم: محسن سلیمانی

ناشر: افق

تعداد صفحه: 104

 

 

 

چند وقت پیش بود، فکر می کنم تو فروردین ماه بود که برنامه کتابنامه شبکه 4 تو بخش معرفی رمان، این کتاب رو معرفی کرد: «دکتر جکیل و آقای هاید».

این کتاب یکی از بهترین کتاب هایی است که خوانده ام. نویسنده در دل یک داستان جذاب و گیرا پیام مهمی را بیان می کند. هم داستان زیباست و هم پیام آن. البته این کتابی که من خواندم متن کوتاه شده ی کتاب است. اگر بتوانم متن کامل آن را پیدا کنم حتماً می خوانم.

کتاب در مورد دکتری است به اسم «دکتر جکیل» که به دارویی دست پیدا کرده است که می تواند او را به انسان دیگری تبدیل کند. دکتر جکیل آن آدم تبدیل شده را «آقای هاید» می نامد. آقای هاید، چهره و شخصیت شرور و بد طینت دکتر جکیل است. مثلا دزدی می کند یا کارهای خلاف دیگری انجام می دهد. ابتدا این امر، یعنی تبدیل شدن به یک شخص دیگر و انجام کارهای ناپسند، برای دکتر نوعی تفریح به شمار می رود. ولی با ادامه این کار و بها دادن به شخصیت هاید، اسیر او شده و نمی تواند خود را از او جدا کند. به نوعی آقای هاید تمام وجودش را می گیرد.

من از این داستان این نتیجه و برداشت را داشتم که  شخصیت آقای هاید همان امیال و هواهای نفسانی هر کدام از ما انسان هاست. یعنی هر کدام ما یک «آقای هاید» داریم. یعنی یک شخصیت پنهان (Hide  یعنی پنهان و مخفی). این شخصیت می تواند حرص، شهوت، غرور، طمع، حسادت و خیلی چیزهای دیگر باشد. باید ببینیم که ما با آقای هاید درونمان چه برخوردی داریم. اگر مانند دکتر جکیل بیش از حد به او بها بدهیم و او را مورد توجه بگذاریم و به نوعی اختیار خود را به او واگذاریم، اسیر آن می شویم و باعث می شود که دیگر خودمان نباشیم و زندگیمان از بین برود.

این خود انسان است که باید آقای هاید درونش را کنترل کند نه اینکه تحت تسلط آقای هاید در بیاید.

واقعاً کتاب جالبی است. باید بخوانیدش.

/ 6 نظر / 22 بازدید
بهاره

سلام بر شما این کتابای یکم جادویی خیلی جالبن من دوسشون دارم این هم بنظرم باید قشنگ باشه ممنون[چشمک] حالا نمیشه من نخونم[اضطراب][اضطراب]

بهاره

آقا امین خیلی خوبه که نظراتتون کد تایید نداره خیر ببنی ایشالا[نیشخند]

انارک

آخرش چی میشه؟؟:)) ترجمه ش چجوریاست؟؟راستش نمیتونم با آثار ترجمه شده خوبه خوب ارتباط برقرا کنم ...انگار نمیتونم حس و حالِ شخصیتای خارجکی و درک کنم...

دنیای من

سلام یاد این فیلمهای فانتزی میوفتم، که معمولا خنده دار هم هست ولی نتیجه گیری خوب بود

سیده عامره

داداشی سلام شبکه کتاب باز نمیشه باز بشه جوابتو میدم..داداشی راستی یهویی سر سه روز همه چی به نتیجه رسیده شد جمعه عقد کردیم...انشششششششششالله قسمت شما بشه... ماه رمضون مبارک/..