علم برای همه
وبلاگی در رابطه با مطالب علمی، آموزشی، کتاب، شعر و ... 
قالب وبلاگ
نويسندگان
پيوندهای روزانه

هوالوتر

 

سلام

خب امروز جلسه «نشست کتابخوان» برگزار شد.

7 نفر کلا صحبت کردن و کتاب معرفی کردن که سه تاشون از کتابدارای کتابخونه بودن: آقای کوهزادی و خانم کاظمی و خانم سرلک. 4 نفر هم از اعضای فعال که یکیش بنده بودم. خانم خراسانی و آقای کیانی و آقای گودرزی. خانم پیرویسی هم که کتابدار دیگه هستن مجری برنامه بودن.

اول آقای کوهزادی کتابشون رو معرفی کردن. اسم کتابش یادم رفته ولی در مورد حضرت عباس علیه السلام بود. خیلی خوب و عالی و روون و مسلط بودن رو مطالبی که می گفتن. ولی به نظر من در مورد کتاب کم گفتن. مثلا نگفتن که کتاب داستان هست یا روایی هست یا کلا چه جور کتابیه.

نفر دوم هم من بودم که همونطور قبلا گفتم کتاب «اقیانوس مشرق» رو که در مورد امام رضا علیه السلام هست معرفی کردم. ولی در مورد کتابش هیچی به شما نمیگم تا دلتون بسوزه. چون می دونم زیاد با نقد و نظراتم در مورد کتابا میونه ای ندارید.

نفر سوم خانم خراسانی بودن. اول بگم که این خانم خراسانی تو کنکور امسال رتبه 19 رو کسب کردن. رشته شون رو نمی دونم ولی فکر می کنم تجربی بودن. آقای ادیب میگه که این خانم خراسانی فقط کتابای رمان خارجی می خونه و اصلا ایرانی نمی خونه. میگه همه رمانای خارجی ما رو خونده. جای بهاره خانم خالی چون خانم خراسانی کتاب «بر باد رفته» رو معرفی کردن. ایشون تقریبا روبروی من نشسته بودن وقتی دیدم کتاب توی دستشون( قبل از برنامه منظورمه) بر باد رفته است گفتم نکنه این خانم بهاره خانم باشه خخخخ. خلاصه بهاره خانم من جای شما رو خالی کردم و اونجا به یادتون بودم. حتی خانم خراسانی گفتن که فیلمش رو هم ساختن می تونید تهیه کنید و ببنید. بهاره خانم بازم جاتون رو خالی کردم. تو معرفی این کتاب خانم خراسانی از موقیت تاریخی داستان و کتاب، فضای داستان، تفاوت شمال و جنوب آمریکا و درباره ی نویسنده مطالبی گفتن. این رو هم گفتن که از این کتاب خیلی خوششون میاد و چهار بار تا حالا خوندنش.

نفر بعد یعنی نفر چهارم خانم کاظمی بودن که کتاب «نه تر نه خشک» از هوشنگ مرادی کرمانی رو معرفی کردن. در باره ی نویسنده و در مورد داستان توضیح دادن. البته توضیح کامل. یه ایرادی که من گرفتم و بعد از جلسه هم بهشون گفتم این بود که کل داستان رو تعریف کردن. فکر نمی کنم تو اینجور جلسات کل داستان رو بگن. معمولا خط سیر داستان رو میگن و یه توضیح کلی میدن که شنونده تا حدودی از تم داستان مطلع بشه. و مشتاق بشه که بره کتاب رو تهیه کنه و بخونه.

نفر بعدی آقای کیانی بود. آقای کیانی هم اینکه دیر متوجه شده بود یعنی دیر بهش خبر داده بودن که همچین جلسه ای هست و هم اینکه اصلا نمی دونست قراره کتاب معرفی کنه. قبل اینکه بیاد تو سالن رفته بود تو مخزن و 11 تا کتاب با خودشون آورده بود. معرفی خیلی سریع و کلی ولی در عین حال جالب و با حالی از کتابا داشتن. کتاب هاشون هم اینا بودن: 1. مبانی داستان کوتاه از مصطفی مستور 2.نمایشنامه نویسی به صورت عملی 3.قیدار از رضا امیرخانی 4.روی ماه خداوند را ببوس از مصطفی مستور 5.ناتور دشت 6. چگونه کارگردانی کنیم 7.مجموعه آثار آنتوان چخوف 8.آبلوموف 9.تاریخ فلسفه غرب 10.فلسفه در ادب 11.فرهنگ و امپریالیسم

شخصیت خیلی خوبی داره این آقای کیانی قبلا هم چندباری باهاش برخورد داشتم. یادمه یه بار اومده بود کتابخونه تو قفسه ها دنبال کتاب میگشت دیدم که همونجا وسط قفسه ها نشسته روی زمین و داره کتاب می خونه. شمارش رو هم گرفتم.

نفر بعدی که ششمین نفر باشه خانم سرلک بود. ایشون کتاب «آواز پرواز» از راضیه تجار رو معرفی کردن که در مورد شهید عباس بابایی هست. معرفی ایشون هم جالب و خوب و به نظر من کامل بود.

نفر آخر هم آقای گودرزی بود. این آقای گودرزی یه نسبتی هم با من داره: میشه نوه ی پسر عمم. کلا تو نخ کتاب های تاریخ هست و خیلی زیاد کتاب خونده. سنش هم حدود 14 15 فکر می کنم باشه. در اصل نوجوان هست. این آقا کتاب «روزنه ای به تاریخ ایران در سده های گذشته»‌رو معرفی کردن که مجموعه اگه اشتباه نکنم 18 سفرنامه به ایران هست.

کلا جلسه خیلی خوب و صمیمی و دوست داشتنی ای بود. من که خیلی دوست داشتم. همه مون بار اولمون بود که یه همچین برنامه ای رو تجربه می کردیم. ملسما کارهامون خالی از ایراد نبوده. ولی خب هم باعث شد که یک مقدار ترسمون بریزه و هم اینکه تجربه کسب کنیم. ان شاء‌الله تو برنامه مهر ماه که قراره فیلمبرداری هم بشه و تو تلویزیون پخش کنن می خواییم بترکونیم.

راستی اواسط برنامه هم خانم مرادی اومدن و بعد از معرفی خانم کاظمی یه توضیحاتی درباره معرفی کتاب گفتن. مثلا اینکه از چه چیزهایی باید بگیم. چه فاکتورهایی رو باید رعایت کنیم و از این چیزا که من همه رو نوشتم.

آخر برنامه هم یک سری کتاب اونجا چیدن و گفتن هر کس هر کتابی دوست داره به عنوان هدیه برداره. من چند روز پیش تو سایت رنگی رنگی داشتم کتاب هایی که توضیح دادن و معرفی کردن رو می خوندم دیدم چندتا از کتاباش جالب هستن. گفتم خب اینارو تو دفتر یادداشتم می نویسم اگه تونستم پیداشون کنم می خونم دیگه. دومین کتابی که تو این لیست نوشته بودم کتاب «خدمتکار و پروفسور» از یوکو اوگاوا بود که من این کتاب رو روی میز دیدم و سریع برداشتمش. گفتم کاش چیز دیگه ای قصد می کردم.

خلاصه که جای همه تون خالی. احتمالا این جلسه هر ماه برگزار بشه. برای جلسه بعدی من می خوام کتاب «درد» از صادق کرمیار رو معرفی کنم. اگه تو برنامه مهرماه راهمون دادن که خب شرکت می کنم ولی اگه راهمون ندادن تو جلسه بعدی خود کتابخونه این کتاب رو معرفی می کنم. خبرتون هم می کنم که حتما برنامه رو از تلویزیون ببینید.

قربانت، کتاب معرفی کنییییییی، کتاب معرفی شده بخونیییییییییی، تو جلسه شرکت کنییییییییییی، بوس بوس.

راستی قرار شد که بعدا به دو نفر که معرفی بهتری داشتن جایزه بدن. آقای ادیب فایل صوتی برنامه رو داره. یعنی ضبط کرد. حالا بعدا جایزه رو میدن. به نظرم یکیش رو بدن با این فامیل ما گودرزی. چون نوجوونه و به کتاب علاقه داره و به قول معروف آینده داره می خوان که تشویق بشه. فکر می کنم به خانم خراسانی هم جایزه رو بدن. جایزه آخر رو هم یا به من میدن یا به خانم سرلک. نمی دونم شاید هم به خانم کاظمی با آقای کوهزادی یا آقای کیانی دادن از کجا معلوم. من که شانس ندارم. هرچی تو این مسابقات کتابخوانی شرکت می کنم اصلا برنده نمیشم. مسابقه چیه دوساله کتابخوان برتر اسمم رو رد می کنن ولی مراسم برگزار نمیشه بهم جایزه بدن. کلا شانس ندارم.

 

درضمن عید میلاد امام رضا علیه السلام هم مبارکهورا

[ ٤ شهریور ۱۳٩٤ ] [ ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ] [ امین پازوکی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

صفحات دیگر
امکانات وب